Urodzenie niemowlaczka to przepiękny dzień i początek dość długiego urlopu wychowawczego

Posted on 14/01/2022 7:45am

Jakiś czas temu polskie kobiety wywalczyły sobie, aby ich urlop wychowawczy trwał cały rok.


Każda matka potwierdzi, że pierwszy rok dziecka jest kluczowy.


pożyczka
Author: Mark Hodson Photos
Source: http://www.flickr.com


Jest to okres, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności. I nie chodzi jedynie o mleko oraz przebieranie, ale o budowanie się wyjątkowej więzi, która może zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swoim bobasku, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%).

Jeśli poszukujesz ciekawych informacji na ten temat, odwiedź druk rozwiązania umowy nas, a na pewno znajdziesz interesujące fakty.

Ważne jest to, żeby wiedzieć, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od ZUS na urlopie wychowawczym, duży wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego szkraba. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tych wynagrodzeń, ale nie może być również niższa aniżeli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł. Zatem w najczarniejszym scenariuszu dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało która kobieta w dzisiejszych czasach zarabia najniższą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Jeżeli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez problemu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dziś możemy również liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych programów.

Tags: cena, rok, składki, kraj