Co znaczą oznaczenia widoczne na opakowaniu lornetek?

Posted on 11/11/2022 7:39am

Do wykonywania wielu zawodów konieczne jest stosowanie różnych narzędzi. Dla przykładu leśniczy lub ratownik na plaży powinni śledzić otaczającą ich przestrzeń, a robienie tego za pomocą jedynie tzw.


gołych oczu mogłoby być niezwykle trudne.


Dlatego też do wykonywania swych zadań przedstawiciele tych zawodów używają lornetki. To nieskomplikowane pozornie narzędzie (zobacz spawarki weldman) posiada swe parametry. Przykładowo 8x32 znaczy, że taka lornetka zezwala na ośmiokrotne powiększenie widzialnego obszaru, natomiast liczba 32 to szerokość użytej soczewki. naturalnie w sprzedaży do nabycia są wersje o różnorodnych parametrach, np. 10x40 czy też 12x50, jednak trzeba pamiętać, że razem ze zwiększeniem rozmiaru soczewek, wzrasta również ciężar samej lornetki. To z kolei wywołuje, że ręka obserwatora zaczyna drżeć, a to sprawia, że obraz zaczyna zostać niewyraźny. Decydując się na lornetkę o mniej widocznym powiększeniu, dobieramy jednocześnie narzędzie o większym zakresie widzena. Ogólnie przyjęło się, że optymalny rozmiar powiększenia to zwiększenie x10.
dywan
Author: dywany.net
Source: dywany.net


Jeżeli dla przykładu interesuje nas ornitologia i chcemy śledzić różne ptaki, to posiadając lornetkę o zwiększeniu dziesięciokrotnym oraz patrzymy na przykładowo czyżyka odległego o 100 metrów, to widzimy go tak, jakby znajdował się w odległości 10 metrów. Należałoby także pamiętać, że im mniejsze jest powiększenie lornetki, tym bardziej znacząca jest głębia ostrości widzianego obszaru.


Dlatego też należały prawidłowo wybrać to narzędzie lub zwyczajnie kupić różne wersje i brać lornetkę, która okaże się najlepsza w konkretnym przypadku.

Tags: obraz, prezent, natura, zakup